Proje Bilgisi

DÜZCE SANAYİ VE TİCARET ODASI HİZMET BİNASI -1. LİK ÖDÜLÜ

Düzce orta ölçekli bir kent olmasına rağmen iki Organize Sanayi Bölgesine sahiptir. 1999 depremi sonrası devlet desteğiyle yeniden yapılanan sanayi, şehrin sosyal ve ticari hayatı için önemli bir bileşen olmuştur.

Proje alanı, şehir merkezinin devamı niteliğindeki İstanbul Caddesi ile şehrin İstanbul-Ankara bağlantılarında en önemli cadde olan Nezih Tütüncüoğlu Bulvarı’nın kesişiminde yer almaktadır. Dolayısıyla Sanayi ve Ticaret Binası kent merkezi uzantısıyla beraber Düzce kent girişinde önemli bir konuma sahiptir. Yapı tasarlanırken ekolojik denge, estetik ve fonksiyonel açılardan iyi çözülmüş ve kente örnek teşkil edebilecek prestijli bir yapı hedeflenmiştir. Bunun yanında sanayi kenti olmaya aday Düzce halkının da, Ticaret ve Sanayi Binasıyla bağlantısının güçlü olması amaçlanmıştır.

Tasarımda iç yaşamın merkezi olan boşluk, yapıya maksimum gün ışığını içeri alıp, düşeydeki mekansal zenginliği ön plana çıkarırken, dolaşım alanını en aza indirmeyi sağlamaktadır.

İç bahçe – galeri boşluğu, gün ışığını kontrollü biçimde içeri alırken; fuaye, personel-üye sosyal mekanı ve giriş holü gibi toplanma alanlarını etrafında barındırır. Böylelikle düşeyde farklı kesitlerde tasarlanan iç bahçe, katlarda farklılaşan plan kurgusuyla iç mekanda düşey-yatay ilişkilerini sağlar.

Tarih / 2010

İşveren / Düzce Sanayi Ve Ticaret Odası

Yeri / Düzce

Ekip / Köksal Aksoy (Y.Mimar)
Bülent Çetin (Y.Mimar)
Hakan Özbek (Y.Mimar)