Proje Bilgisi

ÇANAKKALE YEREL YÖNETİM BİNASI VE KÜLTÜR MERKEZİ – MANSİYON ÖDÜLÜ

Öneri Kent Mekanları
Kent Yeşili – Kent Meydanı – Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Alanın deniz kenarındaki hükümet konağı ,kordon ve yaya yoluyla olan ilişkisi kent içindeki mevcut olan yeşil alanları birleştirilmesi önemli bir kentsel veridir. Bu ilişki ile KENT YEŞİL SÜREKLİLİĞİ sağlanmıştır.

Mevcut olan Halk Bahçesi, kamu binalarının bulunduğu ağaçlık alanlar ve spor alanı birleştirilerek kent ölçeğinde yeşil bir kent parkı oluşturulmuştur.

Oluşturulan yeşil kent parkı sürekliliği tasarlanılan Kültür merkezi ve Yerel Yönetim Binası meydanıyla (kent meydanı) ilişkilendirilmiştir.

Öneri Kent Platosu
Zemin kotunda Kent Meydanı; Nikah Salonu, Yerel Yönetim Hizmet Binası, Sergi Salonu, Tören Alanı ile donatılan bir meydan olarak tertiplenmiştir.

Çocuk Kulübü güney ışığından azami faydalanacak şekilde konumlandırılmıştır. Güney oyun bahçesi mevcuttur. +5.00 kotundaki PLATFORM ikinci bir MEYDAN olarak tasarlanmış ve yapının kente açılan yüzeyi artırılmıştır. Genel kullanıma açık Platform; Fuaye, Yemek Salonu, Kafe, Kokteyl, Sergi, Medyatek ve Çok Amaçlı Salon fonksiyonlarını birbirine bağlar.

Öneri Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Mekanları Program benzer tasarım dilinde 4 blokta ayrıştırılarak tasarlamıştır.

Kültür Merkezi & Nikah Salonu
Zemin katta nikah salonları ve fuayeleri bulunmaktadır. Nikah salonlarına meydan ve yan sokaktan girilebilmektedir. Platform katında Nikah Kokteyl, Medyatek, Kafe ve Fuaye bulunmaktadır.

Tarih / 2012

İşveren / Çanakkale Belediyesi

Yeri / Çanakkale

Ekip / Prof. Dr. Bülent Tarım (Y.Mimar)
Köksal Aksoy (Y.Mimar)
Bülent Çetin (Y.Mimar)
Hakan Özbek (Y.Mimar)
Alper Aykam (Mimar)